You are currently viewing Hemşin Konakları
Tarihi Çamlıhemşin Konakları

Hemşin Konakları

Hemşin Konakları tarihin eşsiz dokusunu verir…

Çamlıhemşin denilince ilk akla gelen Hemşin konakları oluyor. Peki, nerededir bu konaklar ve önemi nedir de bu kadar ünlü olmuşlardır?

Hemşin Konakları

Tarihi Çamlıhemşin Konakları, Makrevis, Aşağışimşirli, Kavak, Mikron, Ortanköy, Şenköy, Şenyuva, Ülküköy, Yolkıyı ve Yukarı Çamlıca gibi farklı mahallelere dağılmış halde yer almaktadır. Bu yerleşim alanlarının her birinde ünlü Tarihi Hemşin konaklarına rastlamak mümkündür. Konakları anlatırken en çok söylenen Fırtına Vadisine uzanan birer mimari şaheser olduklarıdır. Bu tanım çok da yanlış değil. Hemşin Konakları muhteşem mimarileri ile göz kamaştıran yapılar, adeta bölgenin mücevheri gibidir. Estetik görünüşleri ile dikkatleri çeken yapıların yapılış hikâyesi ise 20. Yüzyıl başlarına uzanıyor. Bu dönemlerde çalışmak üzere Rusya’ya giden bölge halkı gurbette elde ettiği kazancını bu konakları inşa ederek değerlendirmiştir. Her biri bir diğerinden dikkat çekici olan, biraz da Rus mimarisini andıran bu eserler ortaya çıkmıştır.
 

Çamlıhemşin Konakları

Konaklar genel itibariyle Rus taş ev modelleri, geniş aile yapısı ve de bölgenin coğrafi imkânları gibi detaylar gözetilerek inşa edilmiştir. Hem kullanışlı, hem göz kamaştırıcı eserler ortaya çıkmıştır. Kazancını gözlemlediği kültürler ile birlikte memleketine getiren Çamlıhemşinliler, bugün halen bölgede yaşıyorlar. Zorlu arazi şartları sebebi ile yapımı zorlayıcı ve de uzun süreli olan yapılar, taş üzerine kurulu, ahşap ile süslü özel eserlerdir.
 

Doğal Güzellikler

Ayder Yaylası ve çevresi büyülü güzelliği ile sizi ağırlarken, Çamlıhemşin konakları da merakınızı artıracak. Merak uyandıran konakları seyahatinizin bir parçası kılabilirsiniz. Ayder Yaylası ve çevresinde bulunan diğer yaylalarda yapacağınız aktiviteler, yolculuklar ve gezilere bir rota daha ekleyebilir ve bu mimari değerleri görebilirsiniz. Ayder yaylası gezisi denildiğinde zaten bu konakların akla gelmemesi pek de mümkün değil. Siz de Karadeniz Gezisi planlıyorsanız, programınızın bir gününü de bu yapıları görmek için ayırmalısınız. Dik yamaçlara kurulu muhteşem yapılar, adeta ihtişamın birer örneği olarak insanın gönlünü çalıyor.


Bu yapıları görmek için ise düzenlenen bazı özel gezileri yakalayabilirsiniz. Ayder Yaylası Otellerinde konaklama yapabilirisiniz. Dilerseniz, kendi başınıza da bir gezi planı yapabilir, fotoğraf makinanız ile maceraya başlayabilirsiniz.